تبلیغات
وبلاگی برای شناخت حیوانات و گیاهان
وبلاگی برای شناخت حیوانات و گیاهان
این وبلاگ درصدد است تا اطلاعات مفیدی را درباره ی حیوانات وگیاهان در اختیار کاربران قرار دهد  
قالب وبلاگ
نویسندگان
عضویت در کانال تلگرامی سایت
نظر سنجی
نظرتون در مورد وبلاگ چیه؟؟؟؟


لینک های مفید

شاید برای بسیاری از پرورش دهندگان این اتّفاق ناگهانی رخ داده باشد، که جفت مولد آنها پس از  بروز علائم جفتگیری و جفتگیری و سپس تخم گذاری ، به صورت ناخودآگاه اختلافی میان جفت به وجود می آید که گاهاً این اختلاف به واکنش های فیزیکی و زد و خورد بینجامد براستی  علّت این منازعات چیست؟


این درگیری ها به  8 دلیل رخ می دهند :


دلیل اوّل: تغییر مکان : در چرخه ی زندگی اکثر طوطی سانان ، پرنده ی نر، نقش نگهبان و محافظ برای جفت خود و جوجه ها و یا حتی تخم ها را دارد، بنابراین با تغییر مکان، با اولین واکنشی که رو به رو خواهید شد، محافظت نر از تخم ها و ممانعت وی از خوابیدن جنس ماده بر روی تخم ها می باشد.


دلیل ثانی : دستکاری لوازم و اشیاء قفس : برخی از جفت ها، در زمان تکثیر نسبت به محیط اطراف خود بسیار حسّاس هستند،مخصوصاً هنگامی که پرورش دهنده یا صاحب جفت، زمانی که اقدام به دستکاری لانه کرده، مانند افزایش خاک ارّه لانه یا برداشتن تخم ها جهت انجام کندلینگ و نطفه یابی و... بسیار حسّاس شده و به سبب عدم اعتماد به لانه و تخم ها، نه تنها ممکن است از خوابیدن بر روی تخم ها امتناع ورزند بلکه ممکن است تخم ها را از بین ببرند ، از سویی ممکن است یک از جفت درصورت دستکاری شدن لانه تصمیم به خوابیدن روی تخم ها و نگهداری از آنها را داشته باشد ولی جفت او مانع می شود و سرانجام سبب اختلاف و درگیری می شود.


دلیل ثالث:رژیم غذایی غیر استاندارد : پرورش دهنده می بایست در نوع غذایی که برای جفت های مولد خود ، در زمان نگهداری از تخم ها استفاده می کند، نهایت دقّت را به خرج دهد.به یاد داشته باشید، استفاده از غذاهای مست کننده دز زمان نگهداری از تخم ها برای جفت ها،احتمال مست شدن و مسبب آمادگی نابهنگام جفت یا یکی از آنها برای تکثیر شود؛ در نتیجه ، یا جفت از نشستن بر روی تخم ها امتناع کرده و یا اینکه تخم ها را از بین می برند؛مانند شکستن و خوردن تخم ها

و در صورتی که یکی از جفت، مست باشد، مخصوصاً جنس، از طریق اعمال فیزیکی مانند نوک زدن و گاز گرفتن ماده را از خوابیدن بر روی تخم ها باز داشته ( هرچند ممکن است ،جنس نر زمان هایی بر روی تخم بخوابد ولی به زودی تخم ها را رها می کند) و انصراف ماده از نگهداشتن تخم ها، زمینه ی تکثیر مجدد را به زودی فراهم می آورد.


دلیل رابع :اختلاف سنی: در این مبحث اختلاف سنی به این معنا نیست که هر یک از جفت در صورتی که اختلاف سن آنها به عنوان مثال بیشتر از چهارسال باشد، بلکه به این معناست که یکی از جفت ، به دلیل سن پایین ( به بلوغ جنسی نرسیده ؛هرچند که سنی بین یک الی دو سال داشته باشد) مسلماً نسبت به جفت بزرگتر خود جوجه تلقی می شود و بدین سان در زمان نگهداری از تخم ها؛ احتمال این هست که جفت بزرگتر مانع از نشستن جفت کوچک بر روی تخم ها شود.


دلیل خامس :وحشی بودن یکی از جفت ها: در این حالت ،اختلاف زمانی رخ می دهد که یکی از جفت ها وحشی بوده و دیگری را باشد ؛ به عبارتی دیگر جفتی که رام هست؛مسلماً در ارتباط با صاحب خود میباشد؛( بوی انسان را می گیرد) بنابراین در زمان نگهداری از تخم ها؛ این احتمال وجود دارد که جفت وحشی به جهت بو نگرفتن تخم ها،مانع از نشستن جفت خود بر روی تخم ها شود.


دلیل سادس :تغییرات دمایی :بدن عروس های ماده برخلاف عروس های نر در قسمت سینه ی خود دارای چربی خاصی بوده که درآینده در نگهداری از تخم ها و گرم نگه داشتن آنها کمک بسزایی می کند؛ حال با تغییرات ناگهانی دما و سرد شدن محیط ،ماده به صورت غریزی جهت گرم نگه داشتن تخم ها ،اصرار بسیاری به نشستن بر روی تخم ها دارد که این رفتار غریزی او گاها سبب اختلاف بین نر وماده شده  و نر اجازه ی نگهداری از تخم ها را در پُست خود، به ماده اش نمی دهد.


دلیل سابع :رام بودن جفت پیشین :دلیل هفتم خلاف دلیل پنجم می باشد؛ در توضیح این دلیل باید گفت؛ که گاها رخ می دهد؛ افراد عادی ابتدا اقدام به خریداری یک عدد پرنده (عروس هلندی ) کرده و آن را رام  و دستی کرده و پرنده غریزتاً آن قفس و لوازم و متعلقات آن را در ملکیت خود می داند و پس از مدتی صاحب پرنده اقدام به خرید جفت جدید برای پرنده ی قبلی خود نموده و از این پس در پرنده ی پیشین حسّ قلمرو طلبی به وجود می آید و حتّی پس از جفتگیری و گذاشته شدن تخم ها ، نسبت به لانه و تخم های آن احساس مالکیت کرده و مانع از خوابیدن جفت خود بر روی تخم ها می شود.


دلیل ساتع:بدجنس بودن هر یک از جفت: بدجنس بودن در بین حیوانات رفتاری غریزی ست و غیر قابل درمان، به عنوان مثال یک نر  بدون هیچ کدام از دلایل فوق، مانع از خوابیدن جفت خود بر روی تخم ها میشود هر چند که برخی پرورش دهندگان جهت تنبیه پرنده ، او را مدّتی از جفت خود دور نگهداری می کنند ولی پاسخگو نیست. شاید علّت اصلی این سندرم ،نگهداری و حبس کردن این پرندگان در قفس باشد!


با توجه به دلایل گفته شده در فوق؛به استثنای مورد هشتم، سایرین هر چند را درمان دقیقی ندارند ( به این علت که تمامی برخورد هایی که صورت می گیرند بر حسب غریزه هستند و این رفتارهای غریزی قابل کنترل هستند ولی قابل درمان نیستند)


راه حل : در صورت مقاومت کردن هر کدام از جفت در دور کردن جفت دیگر از تخم ها، او را به صورت موقت از قفس و تخم و لانه دور کرده و در قفسی دیگر ،کنار قفس پیشین نگهداری کنید و هر چند ساعت اجازه ی ورود به قفس تخم ها را بدهید.

در زمان نگهداری از تخم ها استفاده از غذای مست کننده ممنوع بوده و جدول پیشنهادی توصیه می گردد.


درصورتی که با انجام عملیات فوق به صورت چندین مرحله و پاسخگو نبودن آن؛ چاره ی کار تعویض پرنده ی مشکل دار می باشد.

طبقه بندی: پرندگان،
برچسب ها: اختلاف جفت در زمان نگهداری از تخم ها،
[ سه شنبه 10 دی 1392 ] [ 10:48 ق.ظ ] [ admin ]
.: Weblog Themes By Pichak :.

درباره وبلاگ


باسلام
امیدوارم مطالب این وبلاگ برای همه ی شما علاقه مندان به حیوانات وگیاهان مفید باشد.اطلاعات این وبلاگ از اینترنت فراهم شده است

با نظردادن به بهتر شدن وبلاگ کمک کنید

آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب